SSRs nyhetsbrev mars 2024

15 mars, 2024









*|MC:SUBJECT|*







Öppna detta mail i din webbläsare

Årgång 2024 Nummer 3



 

Nyhetsbrev

 

Njukčamánnu | Sjnjuktjamánno | Njoktje | Njukttjamánnuo | Njukktjamánno | Njukktjamánno | Mars

Ordförande har ordet

 

Vårsolen börjar ge sig till känna och vi börjar så sakta tina fram.
Hoppas vintern har varit uthärdlig. Här i norr rasar delar av allmänheten i det de kallar för inskränkningar i det rörliga friluftslivet. Argumenten som framförs är att man inte får fiska/jaga eller åka skoter överallt.  Alla åtgärder som vidtas för att skydda renen tycks väcka ilska. Man borde i stället hjälpa samebyarna i kampen för naturliga vinterbetesmarker, att skydda skogen vore bättre än ondgöra sig över renar på vinterfjäll.

När enskilda och organisationer väljer att agera eller ta ställning för renen, markerna, naturen och samebyarna så dröjer det inte länge innan de anklagas för att vara för ”samevänliga” m.m. Ett tydligt exempel på detta när STF i Jämtland tillsammans med samebyarna kom fram till en lösning som gynnande alla parter. Det är inget annat än sorgligt att det ska vara på det sättet. I stället borde fokus i detta fall legat på att lyfta fram det som varit positivt, att alla parter kommit fram till en lösning. Media har ett stort ansvar här, att inte driva på polariseringen.

På tal om media, det finns all anledning till att kritisera Haparandabladet för deras artiklar om Mounio sameby och deras begäran att rättmätigt ha en status som skogssameby. Artiklarna innehåller ett antal sakfel och kan inte ses som annat en än politisk partsinlaga. Man torde kunna kräva mer av media.

Ingen har väl undgått att Sverige nu är medlem i NATO. Inte helt problemfritt tycker jag, vi får finna oss i oanmälda transporter på vägar och järnvägar. Även en alltmer ökad övningsverksamhet i arktisk miljö står på agendan. Vilken inverkan det får för våra samebyar återstår att se.  
Renmarkskommittén tuggar på, det blir spännande att höra om deras slutsatser, om de nu kan enas om några.

Sametinget har uppenbarligen påbörjat valrörelsen. Dom icke traditionella väljarnas partier har tvingat fram ett ickebeslut i plenum om att öppna upp samebyarna för allt och alla. Ett beslut som inte är genomförbart juridiskt, utan samebyarnas samtyck. Det kan bara ses som ett politiskt utspel som saknar verklighetsgrund. Sametinget har även lyckats med att lägga plenum samma datum som Landsmötet, avsiktligt eller ej?

Den gröna omställningen fortsätter ny kolonisering av Sápmi pågår. Att påstå att det skall rädda klimatet måste vara en av vår tids största bedrägerier. Jag undrar om vår beslutsfattare verkligen tro på det industrin påstår?

Den 19 mars kommer SSR att träffa FN:s specialrapportör, Mr. Fabian Salvioli, i Kiruna. Vårt budskap är tydligt, Sverige uppfyller inte sina internationella åtaganden i frågor som berör oss samer.
 

Matti Blind Berg

Förbundsordförande

Aktuellt
SSR träffar  FN:s specialrapportör för Fabian Salvioli

Mr Fabian Salvioli genomför ett officiellt besök i Sverige den 18–22 mars 2024. Syftet med besöket är att inhämta information om vilka åtgärder som vidtagits och genomförts avseende kränkningar av mänskliga rättigheter som samer historiskt utstå.

SSR träffar Fabian Salvioli den 19 mars i Kiruna. På mötet deltar förbundsordförande Matti Blind Berg och Förbundsjurist Jenny Wik Karlsson.

Konkurrerande Markanvändning

Det blir allt vanligare att samebyar och verksamhetsutövare sluter avtal i samband med exploatering av mark och naturresurser. Detta kan ses som ett försök från parterna att fylla ett glapp i statens lagstiftning vad gäller hanteringen av samebyarnas egendomsrätt (renskötselrätten) i planering och tillståndsprocesser. Internationell forskning visar att avtal potentiellt sett kan vara ett positivt verktyg för att införliva urfolksrättigheter i resursförvaltningen – men att det också kan medföra stora risker.

Januari 2022 publicerades en rapport angående avtal mellan samebyar och exploatörer och hur dessa avtal påverkas renens välmående. Rapporten baseras på resultaten från en förstudie som genomfördes av Stockholm Environment (SEI), SSR m.fl. Du kan läsa rapporten här >

Resultaten från rapporten har nu publicerats i en forskningstidskrift
https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/08941920.2024.2321874
Artikeln har uppmärksammats internationellt, bland annat av The Guardian Developer contracts with Sámi reindeer herders ‘harmful’ to Indigenous people

SSR deltar på samhällsplaneringsdagar i Lycksele

Samhällsplaneringsdagarna arrangeras av Region Västerbotten och Länsstyrelsen i Västerbotten., Temat för konferensen ligger även i år på samhällsomvandlingen i norr, med särskilt fokus på utmaningar för ett robust samhällsbyggande, målkonflikter och samverkansbehov. Förbundsjurist Jenny Wik Karlsson kommer att samtala om frågor kopplade till Samhällsomvandlingen ur ett samiskt perspektiv.

Läs mer om konferensen här >

Omprövning Vattenkraft

Från och med den 1 januari 2019 började nya regler att gälla för vattenkraften i Sverige med syftet att säkerställa att moderna miljövillkor uppfylls i tillstånden, enligt Miljöbalken och EU:s ramvattendirektiv.

Vattenkraft står för ca 45% av Sveriges totala elproduktion och är en viktig förnyelsebar energikälla för att nå klimatmålet. Vad som är mindre känt är att ca 80% av vattenkraftens energi produceras i Sápmi. Utbyggnaden av vattenkraft ägde rum under 1900-talets första hälft som en del av den industriella kolonialiseringen av Sápmi – en process som i stort ignorerade påverkan på samer och deras rättigheter till mark- och vattenresurser.

Både den nationella planen och vägledningen för den regionala samverkan saknar dock riktlinjer för hur samiska anspråk ska hanteras. Det enda som specifikt skrivs ut är att Sametinget förväntas delta i samverkan för att representera allmänna samiska intressen. Det är däremot osäkert hur Sametinget ska ta sitt ansvar, eftersom kunskaperna om vattenkraftens påverkan oftast finns hos de drabbade samebyarna. Det indikeras även i vägledningen för den regionala samverkan att länsstyrelserna inte har någon skyldighet, enligt lagstiftningen att samråda med berörda rättighetshavare, såsom samebyar. Vi ser därför att det finn ett behov av att ta fram en rutin för hur samiska anspråk kan säkerställas i omprövningsprocesserna.

SSR bedriver ett gemensamt projekt tillsammans med Stockholm Environment Institute (SEI), Luleå tekniska universitet (LTU) och Sametinget. Syftet med projektet är att identifiera samiska anspråk som bör ingå i omprövningsprocesserna samt att ta fram en rutin för hur myndigheterna kan arbeta för att samiska anspråk kan säkerställas i omprövningsprocesserna.

Den 19 – 20 mars i Umeå, genomför SSR och SEI en workshop för myndigheter som arbetar med omprövningen av vattenkraften för att lyfta de frågor som aktualiserats hitintills under processen.  

Vill du veta mer om projektet kontakta Jenny Wik Karlsson jenny@sapmi.se

Skog

Skogen och det svenska skogsbruket är ständigt under granskning. Samtidigt som efterfrågan på råvaror från skogen ökar, ställs allt högre krav på att skogens alla produkter, även de förädlade, som till exempel papper, ska vara hållbart producerade.  Även anspråken på att skydda skogen ökar. Regeringen har nyligen påbörjat en ny skogsutredning där produktion återigen är i fokus.

Men hur rimmar alla dessa krav på skogen med rennäringens behov?

SSR har tillsammans med Umeå Universitet, SCA och organisationen Earthworm arbetat med framtagande av en rapport med förslag på flertalet indikatorer för ett hållbart skogsbruk. I arbetet med rapporten har ett antal renskötare intervjuats. Du kan läsa rapporten här >

Det blir allt vanligare för såväl länder som företag att styra olika verksamheter genom hållbarhetsindikatorer. Dessa beaktar sociala påverkan, miljöpåverkan och ekonomiska effekter av olika åtgärder.  Många stora aktörer ställer krav på sina leverantörer att de ska kunna redogöra för hur de arbetar med hållbarhet inom alla delar.

Den 5 – 6 mars genomfördes en workshop för att diskutera möjligheten att arbeta fram hållbarhetsindikatorer för renskötseln relaterade till skogsbruket. 

SSR kommer nu att fortsätta arbetet genom en pilotstudie.

På gång
Remisser

Regeringen har skickat ut Renmarkskommitténs delbetänkandet Jakt och fiske i renbetesland SOU 2023:46 på remiss. Sista svarsdag är 10 juni 2024.
Ladda ner betänkandet här >

SSR kommer att behandla delbetänkandet under årets landsmöte och besvara remissen. Har du frågor kring SSR:s arbete kontakta förbundsjurist Jenny Wik Karlsson jenny@sapmi.se

Utbildningar

SSR genomför ett flertal utbildningar för medlemmarna inom flertalet olika ämnesområden, kansliet informerar om dessa via våra digitala medier samt epostutskick. Flera utbildningar planeras under 2024, nedan presenteras ett urval av dessa

  • Utbildning för medlemmar om Konsultationsordningen

SSR kommer bjuda in medlemmarna till digital utbildning om konsultationsordningen. Planerade mötestillfällen är 10 och 21 april 18:00-20:00. Information om utbildningarna kommer att skickas ut inom kort.


Skicka in prover för närings- och hygienisk analys av lav i säck

Har du lavsäckar hemma är du välkommen att kostnadsfritt skicka in ett prov för närings- och hygienisk analys. Prov kan skickas på både fin lav och på lav som du misstänker är dålig av någon anledning ex. slemmig, möglig, eller illaluktande.

Ni kan skicka prover under följande period: måndag 5 februari till måndag 22 april
Mer information hittar du här > 


Ansökan är öppen till duodjeutbildningarna!

Vill du lära dig grunderna i mjuk- eller hårdslöjd och fördjupa dig i din områdestradition? Då ska du söka till våra helårsutbildningar! Ansökan stänger den 21 april.

Du hittar alltid alla aktuella utbildningar och kurser på vår hemsida, och för mer inblick i skolans vardag kan du följa oss på våra sociala medier!

Hemsida: https://samernas.se/
Instagram: @samij_ahpadusguovdasj
Facebook: Sámij åhpadusguovdásj / Samernas utbildningscentrum


SSRs Landsmöte 2024

Sámiid Riikkasearvi/Svenska Samernas Riksförbunds Landsmöte hålls 2024 den 28 – 30 maj, ombudsmöte 28 maj och Landsmöte 29 – 30 maj 2024.

Temat blir Markanvändning och konkurrens.

Det går bra att anmäla sig här >

Anmälan för utställare görs här >


Trafik

SSR vill uppmana alla trafikanter att vara lite extra uppmärksamma. De flesta samebyarna befinner sig nu i sina vinterbetesområden, och risken att möta ren eller annat vilt längs vägarna är stor.  Tänk därför på att anpassa hastigheten och var uppmärksam, för Din, Dina medtrafikanters och för djurens säkerhet.
Läs SSR:s Trafikfolder här >


Här hittar du Shop in Sápmi shopinsapmi.se

Är du samisk företagare och vill synas på Shop in Sápmi så klicka här >

Den Samiska Minnesfonden

Den Samiska Minnesfonden bildades år 1995 av Sámiid Riikkasearvi, Riksorganisationen Same Ätnam och Sáminuorra. Den Samiska Minnesfondens huvudsakliga ändamål är att främja forskning och vetenskaplig utbildning avseende samiska förhållanden.
Läs mer här >
Formulär för minnesgåva finns här > eller vänd er till något av våra ombud

Sámi Duodji

Sameslöjdstiftelsen Sámi Duodji bildades 1993 av Svenska Samernas Riksförbund och Same Ätnam. Sámi Duodji Sameslöjdstiftelsen jobbar med att främja, stödja och utveckla samisk slöjd och konsthantverk samt värna om det samiska hantverks- och kulturarvet.
Sámi Duodji har en webbshop som du hittar här >

Samefolket 

Samefolket är idag är den enda samiska tidningen för vuxna på svensk sida av Sápmi. Tidningen kommer ut sju gånger per år, tryckt och digitalt med innehåll på svenska och samiska. SSR och SameÄtnam är stiftelsebildare. 
 
Prenumerationsinfo, https://samefolket.se/prenumerera/
Annnonsinfo, https://samefolket.se/annonsera/

Renskötar-
försäkringen

Vi håller just nu på med att ta hjälp av en som arbetar med försäkringar på heltid och som är väl bekant med renskötarens vardag. 
Kontakta Jonas Boman på 
email: jonas@sigilletfond.se
mobil: 070-291 40 01

 

Forskning och samverkan med SSR

SSR får många förfrågningar om samarbeten och deltagande i olika forskningsprojekt. Att bidra och delta i olika projekt, samarbeten och forskning är något som SSR ser som en viktig del i vårt arbete. För att underlätta för de som vill samarbeta med oss har SSR tagit fram en forskningspolicy (antogs 2019), denna policy är vår utgångspunkt för samverkan med alla aktörer, ni kan ta del av policyn här >

Tänk på detta vid löshundsjakt

Nu är många ute med jakthund i skog och mark. Tänk på att det är mycket viktig att inte störa renarna. Hösten är deras sista chans att äta upp sig och lagra fett inför vintern och de behöver då betesro.

Hundar får enligt lag inte jaga renar. Därför ställs stora krav på dig som hundägare att du tar ditt ansvar och dresserar din hund så den inte jagar renar.
 
Checklista och information hittar du här >

Utbildning och föreläsningar av SSR

Är er myndighet, företag eller organisation intresserade av att öka kunskapen om renskötseln, samiska rättigheter eller andra frågor som är knutna till dessa områden på olika sätt. Sådana frågor kan exempelvis vara särskilda fokusområden som renskötsel/skogsbruk, markexploateringars påverkan på renskötseln eller liknande.

SSR erbjuder numera även digitala utbildningar/föreläsningar och kan skräddarsy dessa efter önskemål. För ytterligare information kan du kontakta SSR:s kansli på info@sapmi.se eller ringa på 090-14 11 80

Digital utbildning/ rådgivning för medlemmar

Visst vet du om att er sameby/-sameförening har möjlighet till rådgivning och utbildningsinsatser till självkostnadspris, detta ingår som en del i medlemskapet i SSR. Kontakta SSR:s kansli för ytterligare information på info@sapmi.se eller kontakta någon av oss tjänstemän direkt. Du hittar kontaktuppgifterna på hemsidan

SSR kan bistå med rådgivning/stöd inom flera områden, bland annat juridik, renhälsa, skog med mera

Copyright © 2021 Svenska Samernas Riksförbund Alla rättigheter förbehållna.

Telefontider på kansliet:
09.00-10.30 och 15.00-16.00
Telefon växel: 090-14 11 80
Detta är tiden för växeln, övrig tid går det bra att ringa på direktnummer om ni söker någon särskild, telefonnummer finns här

Vårt aktuella kalendarium finns här:
https://www.sapmi.se/kalender/

Vår postadress är:
Svenska Samernas Riksförbund
Formvägen 16
906 21 Ubmeje/Umeå
Sverige

SSR:s konferensrum:
SSR hyr ut sitt konferensrum på Formvägen 16, på Ersboda i Umeå. Konferensrummet är lämpligt för upp till 14 deltagare och är utrustat med stor TV för visning av presentationer och för möjlighet till enklare konferenser med deltagare via internet. Bokning på info@sapmi.se

Lägg till oss i din adressbok

Vill du ändra hur du får dessa mail?
Du kan ändra dina inställningar eller avanmäla dig från denna lista


This email was sent to *|EMAIL|*

why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences

*|LIST:ADDRESSLINE|*

*|REWARDS|*