SSRs Nyhetsbrev augusti 2024

23 augusti, 2024









SSR Nyhetsbrev augusti 2024




Öppna detta mail i din webbläsare

Årgång 2024 Nummer 8



 

Nyhetsbrev

 

Borgemánnu | Bårggemánno | Mietske | Bårggiemánnuo | Bårrgemánno | Augusti

Ordförande har ordet

 

Det var sommaren 2024! Enligt många en bra sommar, god kalvning och stora välmående kalvar. Man kan även se att tecknen på förändringarna i klimatet blir tydligare. Från mitt köksfönster kan jag konstatera att Kebnekaisefjällen aldrig tidigare under min tid varit så svarta och snöfria som sommaren 2024. Det rapporteras även i media att glaciärerna smälter på ett sätt man aldrig upplevt tidigare. Vilken inverkan det kommer att få kan vi bara spekulera om, men att det kommer att påverka oss är klart.

Jag hoppas att ni, som jag, passat att fylla på med ljus och energi, nu kommer hösten med allt vad det innebär; sarvslakt, jakt och förbereda vintern. För egen del ser jag hur kalendern fylls med möten och samtal. Att påverka våra politiker om renskötselns behov av självbestämmande och miljöhänsyn, även det kräver ett mått av energi. Men som sagt sommaren var god, så nu är man fulladdad av energi och arbetslust. Att få ge sig på den ”gröna omställningen” blir en utmaning. Önskar alla en fin höstmånad.

Matti Blind Berg

Förbundsordförande

Verksamhetschefen har ordet

Nu är vi alla tillbaka efter välförtjänt semester på kansliet och som vanligt är det full fart med möten, remisser, medlemsservice med mera. Det är många stora frågor som återfinns på agendan och som ska hanteras inom alla områden, där vår främsta uppgift är att bevaka våra medlemmars intressen och rättigheter. Det är ett viktigt arbete med många svåra utmaningar, men ett arbete som kansliet tar sig an med stort ansvar och engagemang för frågorna.

Nu stundar styrelsemöte och verksamhetsdagar för att dra upp riktlinjerna för verksamhetsåret. Ni är varmt välkomna att höra av er till oss med frågor.

 

Jenny Wik Karlsson

Verksamhetschef

Wayfinders Circle möte i Mongoliet

SSR ingår, sedan 2020, i Wayfinders Circle. Det är ett internationellt samarbete mellan urfolk, som organiseras och drivs av Pawanka Fund och Nia Tero. Tanken med projektet är att urfolk i världen ska träffas och dela med sig av sina erfarenheter, kunskap och utmaningar och sedan lära och stödja varandra. SSR har deltagit på digitala möten med Wayfinders Circle samt besökt Blackfeet territory i Montana (USA). Det arbete som SSR bedriver inom ramen för projektet med Wayfinders Circle är relaterat till Renmarkskommitténs uppdrag. I projektet ingår även frågor om förvaltningsmodeller och samisk traditionell kunskap.

I juni ordnade Wayfinders Circle möte i Mongoliet. SSR representerades av Ida Åhrén och Lars Anders Baer. Vid mötet diskuterades bland annat frågor om hållbar förvaltning av marker, klimatomställningens påverkan på urfolk, och språkrevitalisering.

Aktuellt
SSR deltar på samråd avseende regeringens handlingsplan mot rasism och hatbrott

Under samrådet kommer tjänstemän från Regeringskansliet att presentera arbetet med den kommande handlingsplanen mot rasism och hatbrott.

Möte på ledningsnivå med Naturvårdsverket

SSR och Naturvårdsverket har löpande informationsmöten på ledningsnivå för att diskutera aktuella frågor. Under augusti genomförs höstens möte, på dagordningen finns flertalet frågor bland annat restaureringsförordningen, jakt- och fiskeförvaltning och förvaltning av skyddad natur.

Expertgruppsmöte Avskogningsförordningen

SSR deltar som expert i utredningen om implementering av EU:s avskogningsförordning. Utredningen är i sitt slutskede. Under september hålls expertgruppsmöte tillsammans med utredningen.

Har ni frågor eller funderingar om vad som är på gång så kontakta kansliet på info@sapmi.se

Tänk på detta vi löshundsjakt 

Nu är många ute med jakthund i skog och mark. Tänk på att det är mycket viktig att inte störa renarna. Hösten är deras sista chans att äta upp sig och lagra fett inför vintern och de behöver då betesro. Du som rör dig i skog och mark med en lös hund kan störa renarna mer än du tror. Renarna som jagas av lösa hundar, även korta sträckor, blir mycket stressade vilket kan påverka i flera dygn. Renar som jagas långa sträckor tappar mycket energi och kan i värsta fall dö av ex. skador eller energiförlust.

Visa hänsyn till renen! Renar kan finnas i området även om du inte ser dem. Ändra dina jaktturer om du ser att renar vistas i området. Du som jagar med stående fågelhund orsakar skada om du för din hund in i områden där du ser renar beta, eller om du för oväsen. Du som jagar med ställande eller drivande jakthundar orsakar stor skada om hundarna jagar enstaka renar eller renar i flock.

Hundar får enligt lag inte jaga renar. Därför ställs stora krav på dig som hundägare att du tar ditt ansvar och dresserar din hund så den inte jagar renar.

Att tänka på: SSR:s checklista hund/ren

SSR:s styrdokument och policys

SSR:s arbete genomsyras och styrs av flertalet styrdokument och policys vilka antagits av förbundets högsta organ Landsmötet. Styrdokumentet revideras och uppdateras utifrån de förändringar som sker såväl internt som externt, vid årets landsmöte antogs en reviderad version av SSR:s skogspolicy.
Du ta del av SSR:s styrande dokument här >

SSR söker nya medarbetare
Projektledare – Förlängd ansökningstid

Att utreda och analysera behovet av insatser för att stärka rennäringen är kärnan i projektet.
Projektet består av två delar, där del 1 som fokuserat på genomlysning av problemställningar och samebyarnas situation är avslutad. Fokus i projektet del 2 är bland annat att identifiera insatser och åtgärder
En del i projektet sker i samverkan med projektet ”Avoiding a green transition dilemma; The need for climate impact assessments in Swedish Sápmi ” där SSR ingår i styrgruppen och projektledaren kommer att ingå i arbetsgruppen.

Är du den vi söker?

Hela annonsen finns här > Sista ansökningsdag 15 september 2024
För ytterligare information kontakta Jenny Wik Karlsson jenny@sapmi.se


Shop in Sápmi vill ge dig möjlighet att hitta samiska företagare.
Shop in Sápmi visar vägen till genuina produkter och tjänster med hög kvalité.
Allt inspirerat från den samiska kulturen.

Här hittar du Shop in Sápmi shopinsapmi.se

Är du samisk företagare och vill synas på Shop in Sápmi så klicka här >

Den Samiska Minnesfonden

Den Samiska Minnesfonden bildades år 1995 av Sámiid Riikkasearvi, Riksorganisationen Same Ätnam och Sáminuorra. Den Samiska Minnesfondens huvudsakliga ändamål är att främja forskning och vetenskaplig utbildning avseende samiska förhållanden.
Läs mer här >
Formulär för minnesgåva finns här > eller vänd er till något av våra ombud. 

Sámi Duodji

Sameslöjdstiftelsen Sámi Duodji bildades 1993 av Svenska Samernas Riksförbund och Same Ätnam. Sámi Duodji Sameslöjdstiftelsen jobbar med att främja, stödja och utveckla samisk slöjd och konsthantverk samt värna om det samiska hantverks- och kulturarvet.
Sámi Duodji har en webbshop som du hittar här >

Samefolket 

Samefolket är idag är den enda samiska tidningen för vuxna på svensk sida av Sápmi. Tidningen kommer ut sju gånger per år, tryckt och digitalt med innehåll på svenska och samiska. SSR och SameÄtnam är stiftelsebildare. 
 
Prenumerationsinfo, https://samefolket.se/prenumerera/
Annnonsinfo, https://samefolket.se/annonsera/

Renskötar-
försäkringen

Vi håller just nu på med att ta hjälp av en som arbetar med försäkringar på heltid och som är väl bekant med renskötarens vardag. 
Kontakta Jonas Boman på 
email: jonas@sigilletfond.se
mobil: 070-291 40 01

 

Forskning och samverkan med SSR

SSR får många förfrågningar om samarbeten och deltagande i olika forskningsprojekt. Att bidra och delta i olika projekt, samarbeten och forskning är något som SSR ser som en viktig del i vårt arbete. För att underlätta för de som vill samarbeta med oss har SSR tagit fram en forskningspolicy (antogs 2019), denna policy är vår utgångspunkt för samverkan med alla aktörer, ni kan ta del av policyn här >

Tänk på detta vid löshundsjakt

Nu är många ute med jakthund i skog och mark. Tänk på att det är mycket viktig att inte störa renarna. Hösten är deras sista chans att äta upp sig och lagra fett inför vintern och de behöver då betesro.

Hundar får enligt lag inte jaga renar. Därför ställs stora krav på dig som hundägare att du tar ditt ansvar och dresserar din hund så den inte jagar renar.
 
Checklista och information hittar du här >

Utbildning och föreläsningar av SSR

Är er myndighet, företag eller organisation intresserade av att öka kunskapen om renskötseln, samiska rättigheter eller andra frågor som är knutna till dessa områden på olika sätt. Sådana frågor kan exempelvis vara särskilda fokusområden som renskötsel/skogsbruk, markexploateringars påverkan på renskötseln eller liknande.

SSR erbjuder numera även digitala utbildningar/föreläsningar och kan skräddarsy dessa efter önskemål. För ytterligare information kan du kontakta SSR:s kansli på info@sapmi.se eller ringa på 090-14 11 80

Digital utbildning/ rådgivning för medlemmar

Visst vet du om att er sameby/-sameförening har möjlighet till rådgivning och utbildningsinsatser till självkostnadspris, detta ingår som en del i medlemskapet i SSR. Kontakta SSR:s kansli för ytterligare information på info@sapmi.se eller kontakta någon av oss tjänstemän direkt. Du hittar kontaktuppgifterna på hemsidan

SSR kan bistå med rådgivning/stöd inom flera områden, bland annat juridik, renhälsa, skog med mera

Copyright © 2021 Svenska Samernas Riksförbund Alla rättigheter förbehållna.

Telefontider på kansliet:
09.00-10.30 och 15.00-16.00
Telefon växel: 090-14 11 80
Detta är tiden för växeln, övrig tid går det bra att ringa på direktnummer om ni söker någon särskild, telefonnummer finns här

Vårt aktuella kalendarium finns här:
https://www.sapmi.se/kalender/

Vår postadress är:
Svenska Samernas Riksförbund
Formvägen 16
906 21 Ubmeje/Umeå
Sverige

SSR:s konferensrum:
SSR hyr ut sitt konferensrum på Formvägen 16, på Ersboda i Umeå. Konferensrummet är lämpligt för upp till 14 deltagare och är utrustat med stor TV för visning av presentationer och för möjlighet till enklare konferenser med deltagare via internet. Bokning på info@sapmi.se

Lägg till oss i din adressbok

Vill du ändra hur du får dessa mail?
Du kan ändra dina inställningar eller avanmäla dig från denna lista


This email was sent to << Test Epost >>

why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences

Svenska Samernas Riksförbund · Formvägen 16 · Umeå 906 21 · Sweden

Email Marketing Powered by Mailchimp