Jämställdhet

SSR:s jämställdhetsplan för 2009

Sámiid Riikkasearvi är en intresseorganisation för samiska samhällsfrågor med särskild inriktning mot rennäringen och de övriga samiska näringarna.

SSR:s jämställdhetspolicy

Jämställdhet berör båda könen. Det är en demokratifråga, kvinnor och män ska samma rättigheter och skyldigheter inom livets samtliga områden. Det kan t.ex. gälla att kvinnor och män ska ha lika makt och inflytande, både könen ska vara ekonomiskt oberoende.

SSR har under det gångna året i olika sammanhang tagit upp temat jämställdhet. Både SSR:s styrelse och kanslipersonal har genomgått en jämställdhetsutbildning. SSR: styrelse genomgick utbildningen i samband med styrelsemöte oktober 2006 i Jokkmokk . Kanslipersonalen utbildades den 12 februari 2007. I kanslipersonalens utbildningsdag ingick en enkät som personalen fått fylla i. Denna enkät kommer att användas årligen för att utvärdera hur jämställdhetsarbetet fortlöper på kansliet.

Sexuella trakasserier

SSR ska under 2009 ta fram en handlingsplan mot sexuella trakasserier och informera kanslipersonalen om policyn.

Landsmötet

Landsmötet är SSR:s högst beslutande organ. Vid varje landsmöte ska SSR:s styrelse redovisa inför landsmötet vad förbundet gjort för att främja jämställdhet mellan kvinnor och män.

Barnpassning

I inbjudan till SSR:s årliga landsmöte ska det stå att barnpassning erbjuds till de som vill ha sina barn med sig på landsmötet. Syftet är att underlätta för småbarnsfamiljer att delta på landsmötet. Barnpassning ska också erbjudas ledamöterna under styrelsemöten.

Valberedningen

SSR:s valberedning ska beakta jämställdhetsperspektivet så att SSR:s styrelse i möjligaste mån består av häften män och hälften kvinnor. Detta ingår som en del av den instruktion för valberedningen som har antagits av styrelsen under 2007.

Annonser

I all annonsering vid tillsättande av tjänster som SSR gör ska det stå att SSR eftersträvar en jämn könsfördelning.

Inbjudningar

I de inbjudningar till möten som SSR skickar ut ska det stå att både män och kvinnor är inbjudna till mötena.

Jämställdhetsutbildning

Varje år ska både SSR:s styrelse och kanslipersonal genomgå en jämställdhetsutbildning. Under den dagen kan aktuell jämställdhetslagstiftning tas upp och nya forskningsresultat tas upp som berör samerna.

Hotellbokningar

I möjligaste mån ska SSR boka på hotell som inte visar porrfilmer.

Hemsidan

På SSR:s hemsida ska SSR:s jämställdhetsplan publiceras så att medlemmarna kan läsa den.

Hemsidan

På SSR:s hemsida ska SSR:s jämställdhetsplan publiceras så att medlemmarna kan läsa den.

SSRs jämställdhetsplan antogs av SSR:s styrelse den 30 mars 2007 och uppdateras löpande.
Samiid Riikaseravi – Svenska Samernas Riksförbund, ssr
Magasingatan 7, 903 27 Umeå Sverige
Tel:+46 (0)90-14 11 80, Fax: +46(0)90-14 11 80
E-post: info@sapmi.se